لیزرتراپی : درمان بیماریهای پوستی

لیزر درمانی در طیف وسیعی از درمان های پوست و زیبایی مفید می باشد. واژه لیزر به معنای تشعشع تولید شده توسط تقویت کننده های نوری می باشد.
Laser : Light Amplification by stimulated Emission of Radiation
در لیزر درمانی از اشعه نورانی با شدت زیاد و طول موج ویژه استفاده می شود. این نور از میان لایه بیرونی پوست شما می گذرد و در یک محل ویژه وابسته به شرایط درمان شما جذب می گردد.

ضایعات عروقی

ضایعاتی که به خوبی تشخیص داده شده اند و دارای خون هستند، به طور معمول به لیزر درمانی جواب می دهند. این ضایعات شامل عروق خونی ناخواسته (مویرگ های پاره شده) در صورت و لکه های بعد از تولد مانند لکه های می باشند. تعداد درمان های لیزری مورد نیاز، بسته به اندازه ضایعه، بین 2 تا 10 بار یا بیشتر می باشد. تاثیر نیروی جاذبه در جریان خون سیاهرگ های ساق پا باعث می شود که آنها به لیزر درمانی جواب ندهند که معمولا بهتر است با اسکلروتراپی درمان شوند. در این روش محلول ویژه ای در سیاهرگ های ناخواسته تزریق می گردد که موجب ناپدید شدن و کوچکتر شدن آنها می گردد.

ضایعات رنگین پوستی

این ضایعات قابل درمان شامل کک مک ها، نقاط پوستی ناشی از سالخوردگی و یا اختلالات کبد و نقاط قهوه ای کمرنگ می باشند. مدت لیزر درمانی جهت برطرف شدن ضایعات رنگین از بدن، 6 هفته یا بیشتر می باشند.

تاتو و خالکوبی

اساس پاک کردن تاتو با برداشتن ضایعات رنگی یکسان است ولی طول موج اشعه نورانی، براساس جوهرهای رنگین گوناگونی که در تاتو استفاده می شود متفاوت است. به طور معمول، جوهرهای تاتو خانه ساز هندی و تاتوهای سیاه بیشتر به پاک کردن با لیزر پاسخ می دهند. تاتوهای سفید به طور معمول به درمان جواب نمی دهند.
لکه های پوستی ناشی از سوراخ کردن بینی و یا تزریق آهن نیز معمولا به لیزر درمانی خوب جواب می دهند.

برداشتن مو

برداشتن مو به کمک لیزر، هم کارایی دارد و هم طویل المدت است. فولیکولهای موهای کلفت تر و تیره تر، نوری بیشتر را نسبت به فولیکول های موی کوچکتر و کمرنگتر جذب می کنند و بدین جهت لیزر درمانی روی آنها موثرتر است. در اکثر افراد، میزان کاهش مو در نقاط درمان شده 70% یا بیشتر می شود. برداشتن مو با لیزر، احتمال رشد موهای نابجا را متوقف می کند و یا کاهش می دهد.

علایم سالخوردگی پوست

لیزر می تواند لایه پوستی جدید ایجاد کند و علایم پیری پوست ناشی از آسیب دیدگی نور آفتاب را برطرف نماید. علایم پیری پوست شامل، چروک های نرم و ملایم و پوست هایی با خطوط و چروک زیاد می باشد که در پایان این مبحث به سالخوردگی در پوست خواهیم پرداخت. همچنین لیزر با ایجاد لایه پوستی جدید می تواند در برطرف کردن جای باقیمانده جوش های صورت نیز مفید باشد. به طور معمول پوست شما، نیاز به یک هفته زمان پس از درمان برای بازسازی مجدد لایه بالایی پوست دارد. خطرات دوباره سازی پوست به وسیله لیزر نسبت به 10 سال پیش کاهش یافته است ولی با این وجود نیز باز هم برای افرادی که دارای پوست تیره یا پیگمانته هستند به کار نمی رود زیرا امکان اختلال در رنگدانه های پوستی پس از درمان وجود دارد.

لیزردرمانی